Pocket rocket powers to victory to Bridport!

carolyn

Intas

Carolyn Farrar in winning her first LRC race, took out the prestigious Intas Group Scottsdale to Bridport half marathon today.  In very blustery conditions, Carolyn ran a fantastic race to record her half marathon PB, catching the eventual second place-getter Narelle Whelan in the last 500 metres.  Third home was veteran Richard Pickup who held off a fast finishing Debbie Pauna in fourth place.  Johnno Claridge was the fastest of the 61 finishers in a slick time of 1:19:40, with Tracey Tasker the fastest female in 1:33:48.  Well done to all runners who competed in at times very tough conditions, with 40-50km/hr relentless head wind gusts.  Thank you to everyone who helped make today’s event a success: our sponsors Intas Financial Services, team Frost for coordinating the drink station, Kurt and Doris Geier and Danny Whelan for marshalling and all the runners support crews – it was fantastic to have you cheering all the competitors out on the course.  For the first timers: a tough initiation to this iconic race, but we hope to see you back next year!

Next weeks race is the penultimate Salon Nolas 5km handicap at Blackstone Heights, followed by the Feature Sweep at Bolters Bar at Country Club Villas.  A reminder to get your Feature Race entries in by 11am Saturday – please contact us if you wish to enter but wont be at the Blackstone race.

Race 18 Intas Scottsdale to Bridport Half Marathon
Division 1 Fastest Fastest
Name Place Race Time Behind 1st Handicap Actual Time Rate Male Female Points
Carolyn Farrar 1 2:26:12.6 0:00.0 47:15.0 1:38:57.6 4:41/K 4 30
Narelle Whelan 2 2:26:36.6 0:23.9 27:10.0 1:59:26.6 5:40/K 16 29
Richard Pickup 3 2:27:19.3 1:06.7 46:00.0 1:41:19.3 4:48/K 15 28
Debbie Pauna 4 2:27:22.6 1:10.0 53:20.0 1:34:02.6 4:27/K 2 27
Georgina Macdonald 5 2:27:31.7 1:19.1 25:00.0 2:02:31.7 5:48/K 17 26
Nick Daley 6 2:27:50.8 1:38.2 56:50.0 1:31:00.8 4:19/K 8 25
Scott Jones 7 2:29:16.6 3:04.0 46:40.0 1:42:36.6 4:52/K 19 24
John Claridge 8 2:29:45.8 3:33.2 1:10:05.0 1:19:40.8 3:47/K 1 23
Daniel Milner 9 2:30:07.3 3:54.6 1:00:15.0 1:29:52.3 4:16/K 6 22
Andrew Howell 10 2:30:39.1 4:26.4 1:06:25.0 1:24:14.1 4:00/K 3 21
David Anderson 11 2:30:42.8 4:30.1 56:55.0 1:33:47.8 4:27/K 10 20
Leanne Evans 12 2:30:52.3 4:39.7 34:05.0 1:56:47.3 5:32/K 12 19
Brodie Triffett 13 2:31:42.8 5:30.2 1:07:40.0 1:24:02.8 3:59/K 2 18
Megan Baird 14 2:31:53.3 5:40.7 34:50.0 1:57:03.3 5:33/K 13 17
Sarah Bagley 15 2:32:01.3 5:48.7 24:40.0 2:07:21.3 6:02/K 19 16
Peter Green 16 2:32:57.6 6:45.0 22:00.0 2:10:57.6 6:12/K 33 15
Anne-Marie Loader 17 2:32:58.8 6:46.2 20:10.0 2:12:48.8 6:18/K 22 14
Shaun O’Regan 18 2:33:14.6 7:02.0 47:10.0 1:46:04.6 5:02/K 22 13
Casey Mainsbridge 19 2:33:45.6 7:33.0 1:06:30.0 1:27:15.6 4:08/K 5 12
Daniel Sexton 20 2:33:52.2 7:39.6 54:15.0 1:39:37.2 4:43/K 13 11
Pete Wierenga 21 2:34:01.8 7:49.2 55:25.0 1:38:36.8 4:40/K 12 10
Scott Greaves 22 2:34:09.9 7:57.2 45:40.0 1:48:29.9 5:08/K 27 10
Ashlee Kerrison 23 2:34:19.9 8:07.2 42:35.0 1:51:44.9 5:18/K 11 10
David Brelsford 24 2:34:31.7 8:19.0 10:45.0 2:23:46.7 6:49/K 34 10
Matthew Zegveld 25 2:34:37.3 8:24.7 1:09:25.0 1:25:12.3 4:02/K 4 10
Scott Macdonald 26 2:34:39.3 8:26.7 1:04:00.0 1:30:39.3 4:18/K 7 10
Natalie Walter 27 2:34:48.8 8:36.2 37:00.0 1:57:48.8 5:35/K 14 10
Sharon Gunton 28 2:34:58.1 8:45.5 12:15.0 2:22:43.1 6:46/K 25 10
Karl Roberts 29 2:35:19.6 9:07.0 1:01:35.0 1:33:44.6 4:27/K 9 10
Marika McGuinness 30 2:35:20.4 9:07.8 37:00.0 1:58:20.4 5:36/K 15 10
Paige Wierenga 31 2:35:27.4 9:14.7 50:15.0 1:45:12.4 4:59/K 8 10
Dannielle Butler 32 2:35:29.8 9:17.2 50:05.0 1:45:24.8 5:00/K 9 10
Rebecca Zuj 33 2:35:44.8 9:32.2 1:00:30.0 1:35:14.8 4:31/K 3 10
Benjamin Coxen 34 2:36:01.6 9:49.0 49:40.0 1:46:21.6 5:02/K 23 10
Anna O’Donnell 35 2:36:56.8 10:44.1 31:30.0 2:05:26.8 5:57/K 18 10
Paul Loader 36 2:37:15.5 11:02.9 49:10.0 1:48:05.5 5:07/K 26 10
Tracey Tasker 37 2:37:48.6 11:36.0 1:04:00.0 1:33:48.6 4:27/K 1 10
Katie Proctor 38 2:38:18.1 12:05.4 46:50.0 1:51:28.1 5:17/K 10 10
Daniel Van Der Vlist 39 2:38:43.8 12:31.2 1:02:00.0 1:36:43.8 4:35/K 11 10
Ben Wells 40 2:38:47.1 12:34.5 56:00.0 1:42:47.1 4:52/K 20 10
Tim Gunton 41 2:38:50.3 12:37.7 39:05.0 1:59:45.3 5:41/K 28 10
lance beament 42 2:38:51.1 12:38.5 56:00.0 1:42:51.1 4:52/K 21 10
Sally Haynes 43 2:38:56.1 12:43.4 57:45.0 1:41:11.1 4:48/K 5 10
Shane Brandsden 44 2:38:57.6 12:45.0 57:00.0 1:41:57.6 4:50/K 16 10
Jess Scales 45 2:39:21.7 13:09.1 30:55.0 2:08:26.7 6:05/K 20 10
Chris Nason 46 2:39:26.4 13:13.7 57:00.0 1:42:26.4 4:51/K 17 10
Doug Headland 47 2:39:26.8 13:14.2 57:00.0 1:42:26.8 4:51/K 18 10
Melissa Clark 48 2:40:07.8 13:55.1 57:15.0 1:42:52.8 4:53/K 6 10
Shane Hanson 49 2:40:10.6 13:58.0 52:55.0 1:47:15.6 5:05/K 24 10
Amy How 50 2:40:28.8 14:16.2 28:35.0 2:11:53.8 6:15/K 21 10
Rob Miller 51 2:40:44.1 14:31.4 1:01:00.0 1:39:44.1 4:44/K 14 10
Emma Van Duiven 52 2:40:53.1 14:40.5 56:20.0 1:44:33.1 4:57/K 7 10
Rob Tatchell 53 2:41:58.2 15:45.5 54:35.0 1:47:23.2 5:05/K 25 10
Colin Smith 54 2:43:43.7 17:31.1 14:45.0 2:28:58.7 7:04/K 36 10
Matthew Jones 55 2:44:28.4 18:15.8 43:00.0 2:01:28.4 5:45/K 30 10
Kazusa Butler 56 2:44:48.4 18:35.7 31:30.0 2:13:18.4 6:19/K 23 10
Leo Sexton 57 2:46:26.3 20:13.6 43:50.0 2:02:36.3 5:49/K 31 10
Joseph Rogers Snr 58 2:47:15.5 21:02.8 21:35.0 2:25:40.5 6:54/K 35 10
Jobe Tai 59 2:47:16.3 21:03.7 43:15.0 2:04:01.3 5:53/K 32 10
Georgina Sertori 60 2:48:40.0 22:27.3 28:30.0 2:20:10.0 6:39/K 24 10
Tim Reese 61 3:02:50.0 36:37.3 1:01:50.0 2:01:00.0 5:44/K 29 10