Race 18 – INTAS – Scottsdale to Bridport 21.1k

Posted by on Aug 13, 2017 in 2017 | 0 comments

      Division 1       Fastest Fastest   Name Place Race Time Behind 1st Handicap Actual Time Rate Male Female Points Carolyn Farrar 1 2:26:12.6 0:00.0 47:15.0 1:38:57.6 4:41/K 4 30 Narelle Whelan 2 2:26:36.6 0:23.9 27:10.0 1:59:26.6 5:40/K 16 29 Richard Pickup 3 2:27:19.3 1:06.7 46:00.0 1:41:19.3 4:48/K 15 28 Debbie Pauna 4 2:27:22.6 1:10.0 53:20.0 1:34:02.6 4:27/K 2 27 Georgina Macdonald 5 2:27:31.7 1:19.1 25:00.0 2:02:31.7 5:48/K 17 26 Nick Daley 6 2:27:50.8 1:38.2 56:50.0 1:31:00.8 4:19/K 8 25 Scott Jones 7 2:29:16.6 3:04.0 46:40.0 1:42:36.6 4:52/K 19 24 John Claridge 8 2:29:45.8 3:33.2 1:10:05.0 1:19:40.8 3:47/K 1 23 Daniel Milner 9 2:30:07.3 3:54.6 1:00:15.0 1:29:52.3 4:16/K 6 22 Andrew Howell 10 2:30:39.1 4:26.4 1:06:25.0 1:24:14.1 4:00/K 3 21 David Anderson 11 2:30:42.8 4:30.1 56:55.0 1:33:47.8 4:27/K 10 20 Leanne Evans 12 2:30:52.3 4:39.7...

Read More

Race 17 – Scottsmith Orthodontics – Longford 8k

Posted by on Aug 5, 2017 in 2017 | 0 comments

      Division 1       Fastest Fastest   Name Place Race Time Behind 1st Handicap Actual Time Rate Male Female Points Katie Proctor 1 53:33.9 0:00.0 14:55.0 38:38.9 4:50/K 2 30 Jozina Goedhart 2 53:58.7 0:24.8 11:00.0 42:58.7 5:22/K 5 29 David Anderson 3 54:13.6 0:39.7 20:45.0 33:28.6 4:11/K 2 28 Amy How 4 54:21.3 0:47.4 9:20.0 45:01.3 5:38/K 8 27 Rob Tatchell 5 54:33.8 0:59.8 20:05.0 34:28.8 4:19/K 3 26 Tony Darsaklis 6 54:40.5 1:06.5 18:15.0 36:25.5 4:33/K 4 25 Narelle Whelan 7 54:48.6 1:14.7 10:25.0 44:23.6 5:33/K 7 24 Tracey McHugh 8 55:11.2 1:37.2 15:25.0 39:46.2 4:58/K 3 23 Paige Wierenga 9 55:25.1 1:51.2 18:55.0 36:30.1 4:34/K 1 22 Tim Gunton 10 55:26.6 1:52.7 14:40.0 40:46.6 5:06/K 9 21 Katrina Jones 11 55:32.6 1:58.7 11:15.0 44:17.6 5:32/K 6 20 Brodie Triffett 12 55:39.1 2:05.2...

Read More

Jobe Tai had a popular win at Westbury today!

Posted by on Jul 29, 2017 in Updates | 0 comments

Jobe Tai has had a goal to run every race at LRC this year and he’s almost done it – on top of almost achieving that, he won the Wes Jones family 8k today at Westbury.  As Jobe and his family are leaving Tasmania at the end of 2017 this win was also very bitter sweet, the entire family will be missed at the LRC!  Jozina Goedhart finished strong to take out the 2nd place and Barry Jones (one of the Jones’ family) took out third.  The fastest male was Matthew Zegveld in a time of 29.47 and the fastest female was Carolyn Farrar. A number of members of the Wes Jones family attended the race today – four members of the family ran in the race and the rest of them volunteered in various ways.  We’re very thankful for their...

Read More

Race 16 – Wes Jones Family – Westbury 8k

Posted by on Jul 29, 2017 in 2017 | 0 comments

      Division 1       Fastest Fastest   Name Place Race Time Behind 1st Handicap Actual Time Rate Male Female Points Jobe Tai 1 54:14.8 0:00.0 15:35.0 38:39.8 4:50/K 10 30 Jozina Goedhart 2 54:21.1 0:06.3 11:35.0 42:46.1 5:21/K 8 29 Barry Jones 3 54:29.1 0:14.3 8:55.0 45:34.1 5:42/K 15 28 David Anderson 4 54:36.5 0:21.7 21:30.0 33:06.5 4:08/K 4 27 Katie Proctor 5 54:49.3 0:34.5 15:45.0 39:04.3 4:53/K 3 26 Anne Fyfe 6 54:58.8 0:44.0 14:00.0 40:58.8 5:07/K 5 25 Tracey McHugh 7 55:06.8 0:52.0 16:05.0 39:01.8 4:53/K 2 24 Megan Baird 8 55:16.5 1:01.7 13:55.0 41:21.5 5:10/K 6 23 Sam Jones 9 55:26.7 1:11.9 12:35.0 42:51.7 5:21/K 9 22 Katrina Jones 10 55:50.5 1:35.7 11:50.0 44:00.5 5:30/K 10 21 Peter Davies 11 55:53.5 1:38.7 17:10.0 38:43.5 4:50/K 11 20 Carolyn Farrar 12 56:03.2 1:48.4...

Read More

Jen and Averyl made it a mother daughter day at the track

Posted by on Jul 22, 2017 in Updates | 0 comments

Jen Quinn won todays 5k Andrew Willis memorial TravelTime race at the St Leonards Track!  Jen’s daughter Averyl also won the division 3 race making it a mother/daughter double today.  Jobe Tai stormed in second and Katie Procter second.  The fastest male was Matthew Zegveld in a time of 17:12 and the fastest female was Kate McIntyre in a time of 19:54. In the division two 2.4k race around the track Charlotte Rogers won from Sebastian Frost and Ryan Holloway.   The fastest male was Benjamin Frost in a time of 9.55 and the fastest female was Lani Tai in a time of 12.53. In the division three 1.2k race around the track Averyl Quinn won from Oliver Walker and Archer Rogers.   The fastest male was Luke McHugh in a time of 4.15 and the fastest female was Averyl Quinn in a...

Read More