Race 20 Country Club – 2016 LRC 10k feature race

Posted by on Aug 20, 2016 in 2016 | 0 comments

Race 20 Northbank Country Club Ten Division 1  Fastest Fastest Name Place Race Time Behind 1st Handicap Actual Time Rate Male Female Points Tim Warren 1 1:11:24.7 0:00.0 32:40.0 38:44.7 3:52/K 1 30 Brodie Triffett 2 1:11:41.4 0:16.7 30:40.0 41:01.4 4:06/K 4 29 Kurt Geier 3 1:11:53.1 0:28.3 25:00.0 46:53.1 4:41/K 10 28 Cameron Oakley 4 1:12:00.2 0:35.5 26:20.0 45:40.2 4:34/K 9 27 Scott Jones 5 1:12:04.5 0:39.7 27:10.0 44:54.5 4:29/K 7 26 Rod Howell 6 1:12:27.2 1:02.5 28:00.0 44:27.2 4:27/K 5 25 Ricky Markham 7 1:12:32.2 1:07.4 5:00.0 1:07:32.2 6:45/K 23 24 Peter Johnson 8 1:12:34.4 1:09.7 33:10.0 39:24.4 3:56/K 2 23 Leanne Evans 9 1:13:28.4 2:03.6 22:00.0 51:28.4 5:09/K 2 22 Peter Davies 10 1:13:31.8 2:07.1 25:20.0 48:11.8 4:49/K 14 21 Tony Darsaklis 11 1:13:53.2 2:28.4 28:20.0 45:33.2 4:33/K 8 20 Pete Wierenga 12 1:14:11.8 2:47.1 29:30.0...

Read More

Race 19 Salon Nolas – 5km Blackstone Heights

Posted by on Aug 14, 2016 in 2016 | 0 comments

Race 19 Salon Nolas Blackstone 5km Hcp Division 1 Fastest Fastest Name Place Race Time Behind 1st Handicap Actual Time Rate Male Female Points Jess Scales 1 35:33.8 0:00.0 9:00.0 26:33.8 5:19/K 4 30 Cameron Oakley 2 35:45.9 0:12.1 13:30.0 22:15.9 4:27/K 7 29 Rod Howell 3 35:49.8 0:16.0 13:30.0 22:19.8 4:28/K 8 28 Darren Young 4 36:26.6 0:52.7 14:50.0 21:36.6 4:19/K 5 27 Doris Geier 5 36:30.2 0:56.4 11:00.0 25:30.2 5:06/K 2 26 Kurt Geier 6 36:35.1 1:01.3 13:30.0 23:05.1 4:37/K 10 25 Paul Gambles 7 37:01.9 1:28.0 9:15.0 27:46.9 5:33/K 19 24 Matthew Zegveld 8 37:11.6 1:37.7 18:50.0 18:21.6 3:40/K 2 23 Ricky Markham 9 37:13.5 1:39.7 2:05.0 35:08.5 7:02/K 21 22 Zane Carr 10 37:16.3 1:42.5 20:25.0 16:51.3 3:22/K 1 21 Leigh Geale 11 37:20.6 1:46.7 17:15.0 20:05.6 4:01/K 4 20 Peter Johnson 12 37:21.6 1:47.7...

Read More

Race 18 Intas – Scottsdale to Bridport Half Marathon

Posted by on Aug 6, 2016 in 2016 | 0 comments

Race 18 Intas Scottsdale to Bridport Half Marathon Open Fastest Fastest Name Place Race Time Behind 1st Handicap Actual Time Rate Male Female Points Nick Baker 1 2:22:50.3 0:00.0 1:00:00.0 1:22:50.3 3:56/K 3 30 Paige Wierenga 2 2:27:33.2 4:42.9 33:00.0 1:54:33.2 5:26/K 12 29 Lester Carins 3 2:29:14.6 6:24.3 53:00.0 1:36:14.6 4:34/K 14 28 Melanie Nicolson 4 2:32:44.4 9:54.1 20:00.0 2:12:44.4 6:17/K 18 27 Ricky Markham 5 2:34:29.8 11:39.5 0:00.0 2:34:29.8 7:19/K 30 26 Anne Marie Loader 6 2:34:32.9 11:42.5 30:00.0 2:04:32.9 5:54/K 15 25 Tom Groenewold 7 2:35:42.9 12:52.6 58:00.0 1:37:42.9 4:38/K 16 24 Rodney Boxhall 8 2:35:51.5 13:01.2 1:11:45.0 1:24:06.5 3:59/K 4 23 Ash Kerrison 9 2:36:16.5 13:26.2 45:00.0 1:51:16.5 5:16/K 7 22 Teresa Hall 10 2:36:30.2 13:39.8 10:00.0 2:26:30.2 6:57/K 19 21 Rod Howell 11 2:36:33.3 13:43.0 57:00.0 1:39:33.3 4:43/K 18 20 Mel Clark 12 2:36:45.8...

Read More

Race 17 Scott Smith Orthodontics – 8km Longford

Posted by on Jul 30, 2016 in 2016 | 0 comments

Race 17 Scott Smith Orthodontics Longford 8km Hcp Division 1 Fastest Fastest Name Place Race Time Behind 1st Handicap Actual Time Rate Male Female Points Paul Loader 1 56:54.1 0:00.0 21:10.0 35:44.1 4:28/K 13 30 Jozina Goedhart 2 57:16.9 0:22.7 13:35.0 43:41.9 5:28/K 10 29 Rod Howell 3 57:33.8 0:39.6 21:35.0 35:58.8 4:30/K 15 28 Justin Cooper 4 57:55.2 1:01.1 18:25.0 39:30.2 4:56/K 27 27 Jobe Tai 5 58:02.6 1:08.4 20:50.0 37:12.6 4:39/K 20 26 Mark Jones 6 58:28.2 1:34.0 18:00.0 40:28.2 5:04/K 29 25 Ricky Markham 7 58:30.5 1:36.3 4:00.0 54:30.5 6:49/K 33 24 Cameron Oakley 8 58:45.3 1:51.1 22:10.0 36:35.3 4:34/K 17 23 Peter Davies 9 58:48.2 1:54.0 21:35.0 37:13.2 4:39/K 21 22 Brodie Triffett 10 58:54.2 2:00.1 26:00.0 32:54.2 4:07/K 6 21 Scott Jones 11 59:06.7 2:12.5 23:10.0 35:56.7 4:30/K 14 20 Scott Greaves 12 59:07.5...

Read More

Race 16 Wes Jones Mem – Westbury 8km

Posted by on Jul 23, 2016 in 2016 | 0 comments

Race 16 Wes Jones memorial Westbury 8km hcp Division 1 Fastest Fastest Name Place Race Time Behind 1st Handicap Actual Time Rate Male Female Points Felicity Cooper 1 57:39.3 0:00.0 11:30.0 46:09.3 5:46/K 9 30 Paul Loader 2 58:22.3 0:43.0 21:10.0 37:12.3 4:39/K 16 29 Rod Howell 3 58:23.5 0:44.2 21:35.0 36:48.5 4:36/K 14 28 Daniel Sexton 4 58:25.3 0:46.0 23:10.0 35:15.3 4:24/K 7 27 Tim Warren 5 58:28.8 0:49.5 27:10.0 31:18.8 3:55/K 2 26 Cameron Oakley 6 58:50.2 1:10.8 22:25.0 36:25.2 4:33/K 10 25 Darren Young 7 58:51.3 1:12.0 24:00.0 34:51.3 4:21/K 6 24 Justin Cooper 8 58:55.5 1:16.1 18:25.0 40:30.5 5:04/K 23 23 Jobe Tai 9 58:58.3 1:19.0 20:50.0 38:08.3 4:46/K 19 22 Jozina Goedhart 10 58:59.3 1:20.0 13:35.0 45:24.3 5:41/K 8 21 Brodie Triffett 11 59:08.3 1:29.0 26:00.0 33:08.3 4:09/K 5 20 Scott Greaves 12 59:16.6...

Read More

Race 15 Badcock Family Bishopsbourne – 15.2km

Posted by on Jul 16, 2016 in 2016 | 0 comments

Race 15 Keith and Fokie Badcock Bishopsbourne 15k Division 1 Fastest Fastest Name Place Race Time Behind 1st Handicap Actual Time Rate Male Female Points Amy Lamprecht 1 1:54:21.9 0:00.0 50:55.0 1:03:26.9 4:10/K 1 30 Austin O’Byrne 2 1:54:46.1 0:24.2 56:15.0 58:31.1 3:51/K 1 29 Rodney Boxhall 3 1:54:56.8 0:34.9 50:55.0 1:04:01.8 4:13/K 3 28 Carolyn Farrar 4 1:55:09.4 0:47.5 42:35.0 1:12:34.4 4:46/K 2 27 Brodie Triffett 5 1:55:51.9 1:30.0 50:10.0 1:05:41.9 4:19/K 5 26 Jobe Tai 6 1:56:03.7 1:41.8 39:30.0 1:16:33.7 5:02/K 17 25 Scott Greaves 7 1:56:39.1 2:17.2 41:50.0 1:14:49.1 4:55/K 11 24 Justin Cooper 8 1:56:58.2 2:36.2 35:00.0 1:21:58.2 5:24/K 22 23 Scott Jones 9 1:57:01.2 2:39.3 44:50.0 1:12:11.2 4:45/K 9 22 Mark Fyfe 10 1:57:14.9 2:52.9 41:00.0 1:16:14.9 5:01/K 16 21 David Anderson 11 1:57:23.7 3:01.8 50:10.0 1:07:13.7 4:25/K 6 20 Tim Warren 12 1:57:42.2...

Read More